آدرس ایمیل: mrsanaye12@gmail.com

ساعات اداری: شنبه - چهارشنبه: 9:00 - 17:30

یکی از مهمترین بخش های زندگی دانشگاه است; کسایی که با دید باز وارد این مرحله از زندگیشون میشن و بدونن که در زمان تحصیل و بعد از اون چه اتفاقاتی پیش رو دارند; هم توی دانشگاه و آیندشون موفق ترند; هم به نوعی دانشگاه بهشون خوش میگذره. 😉
قبل از ورود به مهندسی صنایع اول باید معنی و مفهوم مهندسی رو بدونید.

مهندسی چیست؟مهندس کیست؟

همه ما کلمه “مهندسی شده” و “مهندس” زیاد به گوشمون خورده و خیلی جاها ازش استفاده میشه. ولی مهندسی یا دانش­عملی عبارت است از شناختی که انسان از آن بهره برداری میکنه و آن را در سازندگی و بهبود زندگی خودش و یا جامعه به کار میگیره.
مهندس کسیه که تلاش می‌کنه، یک ساختار عملیاتی و عملی از آن شناخت را ایجاد کنه و در یکی از رشته‌های مهندسی، آموزش دیده باشد و یا به طور حرفه‌ای در آن رشته مشغول به کار باشد. مهندسان از فناوری، ریاضیات، و دانش برای حلّ مسائل کاربردی استفاده می‌کنند. پس مهندس کسیه ک چیزی یا جواب یک مسئله را ایجاد میکنه که هرگز وجود نداشته. باید این نکته رو در نظر بگیرید که هر چیزی در طبیعت به وجود می ­اید یا وجود دارد، داراری قوانین خاصی است در نتیجه مهندس نمیتونه بدون واقف بودن بر قواعد آنچه که موجود است، موجود جدیدی را طراحی و خلق کند.
تعریف زیر از طرف شاخه مواد و معدن فرهنگستان علوم ایران پیشنهاد شده است:
توانایی کاربرد خلاقانه و اقتصادی مواد و نیروهای طبیعت در انتخاب، طراحی، مدیریت، ساخت و تولید با تکیه بر دانش، ریاضی و علوم در راستای رفاه جامعه و منافع پایدار بشر.
حال که درک روشنی از واژه پراستفاده مهندسی پیدا کرده­اید؛ میبینید که حیطه وسیعی در این تعریف جای میگیرد و به طور کلی میتوان گفت که هدف همه آنها کمک به زندگی بهتر و راحتتر برای مجموعه انسانهاست . این هدف را از خاطر نبریم ..

بیشتر بخوان بیشتر بدان:   گرایش لجستیک و زنجیره تأمین در صنایع

مهندسی گلابی!!

اره درست خوندین اولین چیزی که باهاش روبرو میشین لقب این مهندسی در بین همه ی مهندسی های دیگه هس.توی هر رشته و تخصصی باشید کلکل هایی، بین رشته های مختلف وجود داره و دلیل این نام گذاری آسون بودن بعضی از واحدهای درسیی است که میخونید.(البته ب گفته دیگران) ولی ب دلیل کاربرد پذیری این مهندسی در صنعت و بازارکار همیشگی جزء یکی از پر انتخاب ترین رشته های دانشگاهی محسوب میشه.

مهندسی صنایع اقیانوسی به عمق یک سانت!

مهندسی صنایع بخش کوچکی از مهندسی مکانیک هست و یک مهندسیه اولیه مانند عمران، برق و غیره نیست بلکه یک مهندسی بین رشته ای است. به همین دلیل این رشته تحصیلی شامل بسیاری از علوم مهندسی و حتی علوم فیزیولوژی نیز میشود. که با اصول مدیریت و روانشناسی شناختی ترکیب شده و این رشته بوجود امده است.
از مهندسی صنایع اغلب در صنایع تولیدی استفاده میشود اما شما باید بدونید که مهندسی صنایع نه تنها برای صنایع تولیدی است بلکه این دانش را می توان در تمام انواع صنایع اعم از صنعت معدن، صنعت نفت و گاز، صنعت حمل و نقل، صنعت خدمات، بهداشت و درمان وغیره استفاده کرد.
انجمن مهندسی صنایع آمریکا ، اینگونه تعریف کرده است :
مهندسی صنایع رشته ایست که با طراحی ، پیاده سازی و بهبود سیستمهای یکپارچه ای از انسان(human) ، مواد (material) ، اطلاعات (information) ، تجهیزات (instrument)  و انرژی (energy)  مرتبط می باشد.
درواقع مهندسی صنایع، مهندسی بهتر انجام دادن کارها و فرایندهای یک سیستم با استفاده از علم مهندسی و مدیریت است. با مدیریت منابع ازجمله: مالی، انسانی، مواد و غیره باعث کاهش هزینه های سیستم، افزایش بهره وری، بهبود خدمات و محصولات و حتی اطمینان از ایمنی کارکنان میشود.که در اخر باعث بهبود کل سیستم و رسیدن به هدف ان سیستم میشود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان:   مهندسی صنایع امیرکبیر

از کلمه سیستم نترسید!!

 سیستم به هر مجموعهای از اجزا میگن که برای حصول هدفی با یکدیگر در ارتباط موثرند . اما توجه داشته باشید که سیستم هایی که ما با آنها در محیط کاری سروکاری خواهید داشت; گروهی از انسانها ، دسته ای از مواد ، حجم بالای اطلاعات و مواردی این چنینی را دربر خواهند گرفت؛ میبینم که گستره آنچه یک مهندس صنایع با آنها سرو کار داره، زیاده و به همین دلیل باید برای تمامی آنها دارای حداقل اطلاعات لازم باشد .

دلایلی که چرا باید ما را انتخاب کنید

  • تجربه موفق
  • پرداخت مرحله ای
  • ادیت رایگان تا زمان اتمام کار

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *