نگارش طرح توجیهی

سلام به همه مهندسین و تمامی خواننده های محترم با مقاله “نگارش طرح توجیهی” در خدمتتون هستیم.

در این مقاله، سر فصل ها، مراحل نوشتن طرح توجیهی، فرمت و نحوه نگارش طرح توجیهی  نگارش طرح توجیهی به طور کامل گفته میشود و در هرکدام ازسر فصلها موارد توضیح داده شده است.

 در اینجا برای نگارش طرح توجیهی و مواردی که باید در نگارش رعایت بشه به صورت کامل آشنا میشوید . و در نهایت عملی بودن یا نبودن طرح یا پروژه تعیین میشود .
ما در دپارتمان اقای صنایع با هدف تهیه نگارش طرح های توجیهی سود آور و مشاوره راییگان جهت افزایش فروش آماده ایم که شما را در این راه همراهی کنیم ، با شما 09176746951 در تماس باشید.

طرح توجیهی

اول بیایین براتون طرح توجیهی رو خلاصه و مفید تعریف کنم :

طرح توجیهی یا  همان مطالعه امکان سنجی یک تحلیل دقیق از عملی بودن یا نبودن یک طرح یا پروژه پیشنهادی است .

شما برای شروع کسب وکار خودتون نیاز به گرفتن مجوز از سازمان های مختلف دارید. مهمترین مدرک جهت گرفتن این مجوز طرح توجیهی است. ولی باید به این نکته توچه داشته باشید که طرح توجیهی شما باید شرط سوداوری را داشته باشد.

برای نگارش طرح های توجیهی سوداور در حوزه های صنعتی، معدنی، گردشگری، کشاورزی با  شماره 09176746951  در دپارتمان آقای صنایع تماس بگیرید.

"<yoastmark

سرفصل نگارش طرح توجیهی

در ادامه تمام سر فصل ها جهت نگارش طرح توجیهی را با هم مرور میکنیم.

خلاصه و گزارش وضعیت

در خلاصه و گزارش وضعیت طرح، موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

توصیف محصول یا خدمات

برای معرفی بهتر محصول موارد زیر را در طرح توجیهی بیان کنید

بیشتر بخوان بیشتر بدان:   ثبت نام در سایت مای فریزون

سنجش تکولوژی

در بخش سنجش تکنولوژی از نگارش طرح توجیهی به دانش فنی، فرایند تولید به صورت مرحله به مرحله میپردازیم و در ادامه  کالاهای مشابه در بازار را از لحاظ تکنولوژی مقایسه می کنیم.

بازار کالا یا خدمات

بازار کالا یا خدمات را در بازار داخلی و خارجی بررسی کنید و با آمار های سالانه، مصرف سرانه جامعه، برای فروش در داخل کشور و  صادرات ( در صورت به صرفه بودن و تقاضا ) بررسی نمایید و همچنین عرضه و تقاضاهای محصولات مشابه را چک کنید و تقاضای محصول جدید (در صورت نوآور بودن) خود را، با آزمون و نمونه گیری از افراد جامعه  شناسایی و مقدار تقاضا را در هر دوره تولید تخمین بزنید.

استراتژی فروش

با شناخت محصول خود برای فروش، انواع بازار را شناسایی و  جایگاه خود را در سهم بازار پیدا کنید و به وسیله داده های جمع اوری شده استرانژی فروش خود را برنامه ریزی کنید.

توجه داشته باشید حتما برند خود را ثبت کنید،امروزه فروش های سنتی و حضوری تا جای خود را به فروش مجازی در سایت ها و پیج های اینستاگرام داده است. شما می توانید از سایت فروشگاهی و تبلیغات در زمان مناسب کسب و کار خود استفاده کنید.

برای مشاوره رایگان جهت افزایش فروش و بازاریابی با دپادتمان آقای صنایع به شماره 09176746951 در تماس باشید

 

"<yoastmark

برنامه زمانبندی

شما پس از تصمیم گیری اجرای عملی طرح، برنامه زمان بندی را از گرفتن مجوزهای قانونی، تامین زمین، ساخت و ساز، تولید آزمایشی تا رسیدن به بهره برداری کامل در بازه های زمانی مشخص انجام دهید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان:   طرح توجیهی در چابهار

پس از راه اندازی خط تولید هم برنامه زمان برای تولید داشت باشید تا هیچوقت از دوران تولید و تقاضای بازار جا نمانید، جلوگیری از دور ریز و ….

در مقاله های بعدی شمارا با فرابند برنامه ریزی تولید آشنا میکنیم

سازماندهی یا کارمندان

برای شروع به تیمی از متخصصان و کارمندانی متعهد و برای رسیدن به یک هدف واحد نیاز دارید. برای رسیدن به این شرایط نیاز است که تعداد نیروی انسانی مورد نیاز، تعیین وظایف و میزان حقوق و مزایای آن ها را مشخص کنید. اگر خط تولید دارای چند شیفت کاری باشد، نیاز است که برنامه زمانبندی شیفت ها و تعداد کارمندان هر شیفت را نعیین کنید.

پیش بینی مالی

برای نگارش طرح توجیهی در بخش پیش بینی مالی باید هزینه های سرمایه ثابت که شامل هزینه های  زمین، ساخت و ساز، تجهیزات، ملزومات اداری، خط تولید و … و هزینه های سرمایه در گردش، استهلاک، نگهداری و تعمیرات و هزینه های جاری طرح ، هزینه های قبل از بهره برداری را  شناسایی و براورد کنید. و در پایان کل سرمایه موردنیاز و درآمد از  فروش محاسبه می شود

"<yoastmark

نتیجه گیری

شما پس از پیش بینی مالی طرح به محاسبه دوره بازگشت سرمایه و نرخ بازگشت سرمایه می رسید و توجیه پذیر بودن یا نبودن طرح یا پروژه مشخص می شود و پیش بینی سود عملکرد 10 ساله تصمیم نهایی را برای عملی کردن یا نکردن طرح را به ما می دهد.

سخن پایانی

نگارش طرح توجیهی یا همان انجام مطالعه امکان سنجی پروژه باید با داشتن علم کافی مورد بررسی قرار بگیرد و مهندسی ما در دپارتمان آقای صنایع این دانش را با سال ها مطالعه دانشگاهی و  استفاده و همکاری از تجربیات مهندسین در این حوزه و همکاری های متفاوت به دست آورده اند.

برای نگارش طرح توجیهی و بررسی بازار با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس ما 09176746951 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *